Про неприпустимість аматорського підходу у створення екскурсій по місцям трагедій

ГО «Гільдія професійних екскурсоводів та гідів-перекладачів», як фахова спільнота, яка об'єднує професійних гідів, вже не вперше обговорює дуже важливе питання створення маршрутів пам'яті по містах, які постраждали внаслідок бойових дій, стали місцями масової загибелі людей, були під окупацією та стали ареною трагічних події сучасної російсько-української війни.
Ми неодноразово обговорювали важливість поширення правдивої інформації про війну в Україні, про звірства та злочини, які здійснює росія, про етичні питання в спілкуванні з постраждалими з огляду на психологічні та фізичні травми.
Питання доцільності, доречності та необхідності створення маршрутів пам'яті досі лишаються дискусійними.
На днях предметом обговорення стали екскурсії в Бучу, Харків, Миколаїв, Маріуполь, Ірпінь, які за 50 євро охочим пропонує VISIT Ukraine на чолі з Anton Taranenko.
Ми вважаємо, що пропонувати комерційні тури маршрутами руйнації та масових вбивств в країну, де йде повномаштабна війна, де щодня міста потрапляють під обстріли та гинуть люди – неприпустимо і передчасно.
Подібні тури мають розповідати людям про війну, мають стати частиною історичної та культурної памяті країни. Але створювати такі маршрути потрібно, враховуючи міжнародний досвід у сфері темного туризму, вікористовуючи відповідні інструменти, напрацьовані міжнародними науковими інституціями з урахуваннями етики та з повагою до загиблих та постраждалих. Гіди, які будуть залучені для подібних маршрутів, мають пройти певну підготовку.
Пропозицію турів ГО Visit Ukraine до місць масових катувань та вбивств, до зруйнованих міст вважаємо спекуляцією на темі трагедії та смерті.

Дякуємо колегам та всій туристичній спільноті, яка чітко та однозначно висловилася про неприпустимість подібних маршрутів під час війни, про шкідливість аматорського підходу до їх створення та організації бізнесу на крові.

Фото: Ігор Захаренко