Візит гідів Гільдії до Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого

3 березня, виконується 155 років від заснування першої публічної бібліотеки в Києві!
До 1866-го існували лише Лаврська, Університетська та численні приватні книгозбірні.
Звісно власне приміщення з'явилось не одразу, і бібліотеці довелось переїзжати 6 разів. Власне, з назвою трапилася та сама історія. Зараз це Національна бібліотека імені Ярослава Мудрого.
Сучасна будівля знигозбірні на вул. Грушевського, 1 була зведена у 1911-му році на пожертви містян. На конкурсі серед 37 проектів зі всієї російської імперії переміг інженер З. Клаве із кресленням під назвою "Знак питання у колі". Досі невідомо, що саме так сподобалося жюрі: назва ескізу чи його архітектурні характеристики. Наразі це найдавніша споруда такого призначення в Києві.
Будівля від початку була розрахована лише на 100 тисяч документів, а зараз містить майже 5 млн книг на 87 мовах світу.
Зараз основне книгосховище та Іноземний відділ розташовані в колишньому елеваторі Бродського на Поштовій площі.
Під час карантину бібліотека відкрила онлайн доступ до оцифрованих матеріалів, послугою скористалися 4 млн разів!
Під час визволення Києва у 1943-му бібліотека згоріла - залишився лише зовнішній каркас стін. Відновили інтер'єри вже у стилі радянського ампіру лише за 11 місяців та добудували 4-й поверх.
Частиною історії книгозбірні стала і Революція Гідності. У 2014-му тут був пункт надання медичної допомоги, на першому поверсі лікарі-добровольці робили операції.
Найбільше враження справляє читальна актова зала із зеленими лампами, в якій ще у 1911-му році влаштовували благодійні та урочисті бали, лекції авіаконструкрора Андерса, збирали кошти для запуску першого цепеліна "Київ-1".
Сто років тому у Олександрійській читальній залі під самою стелею був балкон, де сидів бібліотекар, який згори наглядав, щоб читачі не псували книжки. Втім, він, як правило, засинав від нудьги, його послуги були абсолютно не затребувані.
До Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого можуть записатися всі охочі. Читацький - 20 грн на рік.