Ідея щодо організації та відкриття публічної бібліотеки в Києві об’єднала різних людей. Серед головних ініціаторів відомі киянам Іван Фундуклей (генерал-губернатор), Стефан Сольський (мер Києва), купці (Бродський Ізраїль Маркович, Зайцев Іона Маркович), науковці, професори (Дашкевич Микола Павлович, Рахманінов Іван Іванович, Розов Олексій Васильович, Феофілактов Костянтин Матвійович), кніговидавці та аристократи.
Спільними зусиллями засновників та киян вдалось зібрати 175 тисяч рублів для будівництва окремої будівлі для бібліотеки.
Цікавим є історія конкурсу проектів будівництва та сторічна історія перебудов та реконструкцій будівлі на вулиці Грушевського.
Сучасні інтер’єри виконані в дусі стилю сталінського ампіру. Багато ліпнини, мармурові сходи, люстри, книжкові стелажі - все разом створюють урочисту, і в той же час святкову атмосферу.
Сьогодні Національна бібліотека виконує різнопланові функції - це справжній публічний культурний центр, де не тільки зберігаються різні друковані та електронні видання, а ще і відбуваються вистави, концерти, виставки, імерсивні екскурсії, лекції, знімаються фільми і кліпи тощо.
Під керівництвом нашої провідниці залами бібліотеки Цукренко Наталії Михайлівни - начальниці відділу обслуговування користувачів - ми дізнались про подробиці життя бібліотеки, про заходи, історію та людей, які працювали в різні періоди.