Шипшина як символом Прип'яті

Якщо назву Чорнобиль прийнято пов'язувати з чорнобильником, або травою полин, то символом Прип'яті можна вважати шипшину. Колись в місті атомників на честь кожної сім'ї, яка переїжджала туди жити, на клумбах висаджували троянди. Але без людської турботи троянди дичавіють та перетворюються на шипшину. Сьогодні на центральних вулицях можна бачити ці колючі кущі. Плоди на них ось-ось дозріють. 
Все більше «дичавіє» і це місто. Вірніше сказати, повертається до свого первісного стану. Тут розумієш, наскільки тонкий шар того, що ми називаємо «цивілізацією». У всіх сенсах цього слова. І в тому, як швидко відвойовує свою територію природа. І в тому, що сліди мародерства і хижацтва людини - на кожному кроці. 
Чорнобильська зона відчуження, по суті, величезний музей проста неба, куди прагнуть потрапити туристи з усього світу. Тільки ось жодного статусу у цього «музея» немає. Будь-який нелегальний любитель гострих відчуттів, потрапляючи в Зону, може зруйнувати, розтягнути на сувеніри все те мале, що залишилося. Якщо такого «сталкера» зловлять за руку, адміністративна стаття – це максимум, що може загрожувати за акт вандалізму. 
Зараз існують кілька ініціатив з передачі комплексу «м. Прип'ять - м. Чорнобиль - частково покинути села» під охорону ЮНЕСКО. В такому випадку ця територія отримає найвищий охоронний статус. Це довго. І дуже дорого. Але можливо. Наприклад, Японії вдалося законсервувати ті будівлі, які вціліли після ядерного бомбардування. Без подібних технологій консервації, Прип'ять руйнуватиметься далі та поступово зникне. Але ж чи потрібен такий проект ЮНЕСКО, а головне, нашій країні, питання поки відкрите.

Автор фото та тексту - наш гід, Galina Radevich